The 2008 PAGE Awards Semi-Finalists

ACTION/ADVENTURE

AIR AND SPACE
Coert Voorhees

ANTHEM
Sean Mick & Don Wells

ASH LAKE
Benjamin Blue

BAIT
Dennis Curlett

CAGE
Philip Landa

CAMP LYCANTHROPE
Matthew Sullivan

CHARON’S PASS
Robert Bridge

THE COPPER SCROLL
Eyal Lavi

DEAD DROP
Lillian Wang

DEVIL’S CANYON
Michael Faron

FIRESTEP
Bruce Leaf

FIRST-PERSON SHOOTER
Hamish McCollester

JOURNEY OF THE SWORDSWOMAN
Jimmy Wong

LONG MARCH
Adam Perin

LOST CITY
Phil Ferriere

LOST WEEKEND
Jason Azicri & Craig Frank

THE MYSTIC
Darryl De Angelo

THE PEACEKEEPERS
Robert Mitas

REMOTE
Lisa Cordova

RIDIN’ SHOTGUN
Douglas Cooke

SWITCHBACK
William Schreiber

TEARS OF BLOOD
Edward Holland & Michael Ritz

WARRIOR PRIEST
Tobias Iaconis

WHILE ROME BURNS
Alex Hollister

WORDS OF WAR
Nancy Noever

COMEDY

AMUSEMENT PARK
Neil Reynolds

ATOM BRAVO
Rob Rex

THE BABY WHISPERER
Scott Clevenger

THE CADDY
Colleen De Maio

CHICK MAGNET
David Seropian

CIGARETTES KILLED MY DADDY
Paul Clingan

CUTHBERT & CLAUS: HEROES OF LIGHT
Bradford Hodgson

E.M.T.’S
Tom Konkle & David Beeler

FOUR FABULOUS FRIENDS
Nevada Grey

GET BLACK
Matthew Vaughan

THE GIFT HORSE
Alyssa Clark, Marcus Ashley & Jesec Griffin

THE GRASS IS ALWAYS GREENER
Hilary Graham

HARDLY DAVIDSON
Julian Hynes

I.O.U.
Joshua Dasal & Zeke Rhodes

IMAGINARY BOYFRIEND
Albert Patton

INSPIRATIONAL MOVIE
Brian Henry

MATERNITY LEAVE
George Gier

MINDBENDER
Nicholas Horwood

MR. UNLUCKY
Tony Nichols

A NIGHT WITH ROMAIN
Dennis Douda & Joe Berglove

THE OTHER CHRISTMAS CAROL
J. Adrian Cook

THE SMART MONEY
Alexander Gradet

THE TARGET
Beth Hoover & Gary Hoover

THINGS I SAW BEFORE I WENT BLIND
Ehud Lavski

YOU LIKE CHINESE FOOD
Ryan Sager & Jacob Gershman

DRAMA

ACT OF CONTRITION
Brian Simpson & Jeff Bonilla

ALL THE GOOD HOURS
Robert Naturman

AMERIKAN PRINCE
Zac Greenbaum

BREAKING THE FALL
Daniel Reed & Steve Caldes

A DIFFERENT KIND OF RAIN
Heather Ferrell

FIREWORKS
Hannah Robinson & Jonathan R. Hall

THE FISHKILL
Alan Bush & Fred Belland

A FREE MAN IN PARIS
James Allen

HARARE, HARARE
June Carryl

THE HEADHUNTER’S CALLING
Bill Dubuque

HONOR BOUND
Mike Amato

THE LAST KINCAID
Dan Hubp

THE LAST STAR BEFORE DARK
Caesar Voghan

MALCOLM X & J.F.K.
C. Daniel Yost

MECHANICSVILLE
Jason Thornton & Chris Thornton

THE ROOM WITHOUT A CEILING
Sarah Skibinski

SHINE ON
Steve Lyons

SILO
Siamack Baniameri

THE SPEAR
Jeffrey M. Thiel

THE SPEECH FACILITY
Maria Kabanova

STRONGER
Jason Blackwell

TEMPORARY HARDCORE
Todd Denis

THIS TOWN NEEDS A FIRE
Aron Watman

TRAIN RENOIR
Scott Cramer

VOICE
Mary Shaw-Olson

FAMILY FILM

ALICE BENEATH THE WAVES
Eoin Rogers

BRO (BULL RIDERS ONLY)
Melinda May

BUGZTERS
Kyle Michael Sullivan

CAMP FIRE
Kristopher White

CHASING CHARLIE’S ASHES
Maree Gutterson

THE CROCKETVILLE KID
Phil Yuhas

THE FIREBALL KID
Bill Palmer

FOR GRANTED
Stephanie Branco

FRANK DRISCOLL, FAIRY PRINCESS
Lee Arcuri

A GHOST OF A CHANCE
Cathy Krasnianski

THE HERCYNIAN ORCHID
Melisa Ford

THE JUNIOR DETECTIVES
AND THE CITIES OF GOLD

Irin Evers

KHENG KHENG CROCODILE
Donna Lisa

THE LITTLE EXPLORER
Zachary Thielen

THE LITTLE WANDERERS
Torry Martin & Cynthia Neilson

MOON CAMP
John Uth

OFF THEIR TREE
Albert Patton

OUT OF BURMA
Joey Porcelli

PRINCESS FROG
Richard Carr

RABBITHAWK
David Gillis

RECIPE FOR A RAINBOW
Eyvonne Williams Hines

SEBASTIAN AND BANDIDO
Kara Moran

SERENA’S THUNDER
Jean Hunter

SEVEN THOUSAND ISLANDS
Gary White

WORKING DOG
Scott & Jena Lustbader

HISTORICAL FILM

ACTS OF TREASON
Neil Flowers

ALONE
Tracey Thomas

AMERICAN CYCLONE
Aiken Scherberger

THE BABY CAGE
William Goins

DATSUN SAVES
Robert Arnett

FEAR OF THE WHITE DEATH
Christopher Littler

FLYING TIGERS
Vincent Ho

GADFLY AND EMPIRE
Kathryn Kuhlen

GARBO’S LAST STAND
Jonathan Miller

THE GOOD ETRUSCAN
Marco Guarda

HAWAII CALLS
Rick Helin

HIS FAIR LADY
Russell Sommers

IRONMAN
George Gier

JALLIANWALA BAGH
Nidhi Verghese

LIGHTS ON THE LAKE
Jason Tucker

THE MAN FROM MORONE
Colin Crowley

ORCADIA
Steven Zawacki

THE RED ROAD HOME
Yang Hu

SHOELESS JOE
Dennis Purdy

STARRING BETTE DAVIS
Ben Monaghan

TE JURO
Lesley Ann Patten

TESTAMENT
Joe Nienalt & Roman Gutierrez

THE VENDUE
Diane Hanks

WILLIE FRANCIS MUST DIE AGAIN
Allan Durand

THE WONDER CHILD
Anthony Zaccaro

SCIENCE FICTION

THE AFTER EFFECT
Jude Roth

BLACK ICE BELOW
Peter Fraser

CAGED
Craig Cambria

CHUCK HODGES CONQUERS THE UNIVERSE
David Ball

CLOSER THAN LOVE
Rhonda Ermel & Morris Clark

COMPLEX
Fernando Ortiz & Timothy Stickney

DARK MOTH
Dongmin Cha

DESCENT
Mark Familton

EDEN’S AIR
Steve Warren

FREE LANCE MAGNUM
Jage Halperin

FUBAR
Adam Wolfe

FUTURE PAST
Brenda Pressnall

FUTURE PERFECT
Lee Eiferman

GRAVESTATE
Adam Clement

HARVEST MOON
Hugh MacDonald

LUCAS OPT
Faraimo Vailaau

MACHINE LEAGUE
Dongmin Cha

MITH
Apollo Villa-Real & Larry Ridlin

OUT OF NOWHERE
Gregory Peisert & Christopher Peisert

PROJECT EDEN
Kalen Boykin

REALITY CHECK
Peter Clines

SIMULATION
Andrew Wong

THE THUNDERHEAD
Todd Klick

UNCERTAINTY PRINCIPLE
Hal Taylor

UPGRADE
Louis Rosenberg

THRILLER/HORROR

ADVENT
Kathryn Radmall

BAD ROAD
Hamish McCollester

BLUE BLOODS
Lucy Cruell

BOILED
Scott Cramer

CADAVER
Steven Arvanites

CHOSEN ONE
William Sikorski, Jr. & William Sikorski, III

CRYSTAL DEATH
Martin Stack

DEAD OF WINTER
Adrian Roberts

DEATH BENEFITS
Michael Kravitz

EXISTENTIAL
Brant Hughes

FORSAKEN
Jeffrey Stackhouse & Wendy Lashbrook

HEART AND SOUL
Geoffrey Saunders

THE HORROR
Brett Ioli

LIFE CYCLE
Michael Strode

THE MEMORY SHELF
Troy Taylor

THE ORCHARD
Diane Stredicke

PATRIOTIC ACTS
Matthew Steimel

PEEKER
Stephen Carter

THE SHADOW BEFORE
Martin McSweeney

SILENT KILLER
Phil Ferriere

SOMNIPHOBIA
Michael Brody & Jessica Brody

TAIL SPIN
Alan Brash

THE UNSEEN
Shiva Ramanathan

VALLEY OF EVIL
Gordon Kelly

VILLAIN
Jih Smith

SHORT FILM

BON VIVANT
Sherree Stone

DEAD MAN’S HILL
Greg Rebman

DEBRIS
Lisa Cole

DOWN THE SHORE
John Uth

FEAR TO TREAD
Michael Rome

FLIGHT
Amanda Richardson

FREE LUNCH
Carla Custance

GHOST TRAIN
Patrick Sweeney & Chad Underkoffler

IMMORTALITY
Gwenhyver Davies

KIYALA
Kimberly Coleman

LIMBO
Richard Wilkins

LITTLE GREEN MEN
Jan Pearson

A LITTLE INCONVENIENCE
Maureen Kelleher

A LOST AND FOUND BOX
OF HUMAN SENSATION

Martin Wallner

MAKING HEROES
N.J. Reese

MORTIMER SMEDLEY’S INVENTION
Scott & Paula Merrow

MUSTANG
Phyllis Heltay

PORTOBELLO
Nikki Schreiber

REGRETS
Brian Wright

SAFE PASSAGE
Michael Raymond

THE SECOND DRAFT
Robert Jorgenson

THE STRANGE PROPHECIES
OF THE GREEN PUMPKIN

T.J. Hundtofte

THE TEN MILE
Beverly Jones & Tarpley Jones

THE TROUBLE WITH MRS. TIBBS
Mark Cowling

WHERE IS WILBUR?
Angela Robb

TV DRAMA PILOT

1-800-SUPERHERO
Tony Nichols

BACKTRACK
Micki Pagano & Tony Parente

CALL ME BRICK
Andrea Janakas

CONTAINMENT
Kathy Correia

CONTROL FREAK
Katharine Montagu

ETERNITY BLUES
Miguel Martinez

GOAL TO GO
David Polk

GONE
Skip Berry & Judith Newton

THE HICKSVILLE PLAYERS
Jessica Rotondi

HUNTER’S POINT
Hilliard Guess

I.A.D.
V.J. Boyd

JAKE IN FLUX
N.J. Reese

JAWBONE
Brian Buccellato & Elizabeth Atwater Menes

LADY OF THE ISLE
Kal-El Bogdanove & Jon Bogdanove

LATE SHIFT
Andrew Gerngross

LAW REVIEW
Stephanie Guyon

LOS ANGELES
Andrew Gerngross

LOS COYOTES
Michael Gutman & David Olcott

THE MALLORY CODE
Kathryn Wood

PORN LIFE
Sean Minogue

SHIVER
Adrienne Lusby & Emiliana Dore

THE SOCIOLOGY OF CRUSADERS
Jennifer Ruisch

THE TRANSFERS
Gary Hershberger

WILLOW POINT
Kerry J. Lopez

YARD WORK
Gabriella Messina

TV SITCOM PILOT

ALMOST NORMAL
Erick Pausz

ALMOST THERE
Jessica Levith

ANYWHERE BUT HERE
Joseph Reidhead

BAD MOMMIES
Hilary Graham

BEING A SANTOS
Santa Sierra

CABBAGETOWN
Terry O’Brien

CONSULTANTS
Ethan Kruger

CONTROL ALT DELETE
Simeon Goulden

CURTIS INTERRUPTED
Herb Jordan

THE DALY GRIND
Michael Szczurko & Johnna Bond

EMPTY HAND GIRL
Noah Edelson & Liza Forster

GRADUATED
Gregory Beam & Eric Poulin

HUMOR ME
Randall Reese

THE JONES
Mike Bencivenga

LES IS MORE
Nick Vigorito, Jr.

THE LYNKON DAVIZ XPERIENCE
Dennis Xenos & Rob Nardecchia

MONDAY MORNING
Count-Paul Stovall

NOTHING LASTS FOREVER
Benjamin Chohon

OLD AGE PRISONERS
John Griffith

PARTY GIRL
Amanda Ramirez & Kimberly Amato

REHAB
Benjamin Potter

ROUNDING THIRD
Jake Blalock

THREE KINGS OF MCINTYRE
Lerone Graham

VAMPIRE POACHERS
Marly Halpern-Graser

WHITEMARE
Andrew Bailey Fumento