The 2010 PAGE Awards Semi-Finalists

ACTION/ADVENTURE

AIRWORTHY
Hal Taylor

BLIZZARD
Paul Moxham

BY THE SWORD
Philip McClimon & Chris Sapp

CARTEL
Drew Miyaki

CONQUISTADOR
Thomas Johnson

THE CREATURE SEEKERS
Joey Ernand

DEAD MAN’S GULCH
Rob Rex

DEAD RECKONING
Lauri Donahue

DOUBLE VISION
Derek Ladd

FERAL
Wil Denson

FORSAKEN
Jeffrey Stackhouse & Wendy Lashbrook

GENEALOGY
Robert Bridge

GETAWAY DRIVER
Christopher Mosley

GHOST TRAIN
Patrick Sweeney

GODSPEED
Michael Toay & Travis Mann

THE GRID REFERENCE
Colin Laidlaw

INSURANCE
Philip Curry

JUICE
Andrew James Carter

L.A. GOLD
Bart Kosko

THE MAN WITH THE PLAN
Terry Keefe

OPERATION CHRONOS
Jon Sklaroff

REQUITED
Bill Johnston

SAYING HELLO TO THE DEVIL
B.J. Williams

SHADOW TRADE
Michael Donald

THE WARRIOR TWINS
Josie Campbell

COMEDY

ADVICE FOR THE RECOVERING
HETEROSEXUAL WOMAN

Kathryn Walton

APRIL 31st
Stephen Buck

ARTIFICE
Steve Hochman

BEST MAN STANDING
Peter Bell

BLOGGED
Jocelyn Osier

BOOMERANGER BECKY
Alicia Guarracino

BRAVE LITTLE TAILOR
Stephen Hoover

THE CALL GIRL
Melissa Stanton

DANNY JACKSON
Stuart Fink

DEATH IN VENICE BEACH
Nicholas Horwood

DING DONG DITCH
Erin Donovan

DO-OVER
Matt Harry

FRANK VS. GOD
Stewart Schill

IDENTICAL OPPOSITES
Andrew Hosak

JUDGEY
Mary Casavant

KITCHEN PRIVILEGES
Betty Ellington-Smith

THE LITTLE DEATH
Gary & Beth Hoover

THE MARVELOUS BURTON BROTHERS
Terry Keefe

MASTER’S KEY
Kelly Anelons

MIKE SCHWEBKE IS A FRAUD
Aiyana White

POWERLESS
Paul Thompson

SAYING NO TO THE BIG O
Shonell Bacon

SPY TRAINING
Andy Sweat & Russell Nohelty

UNPLUGGED
Brian Sharp & Jared Ingram

WISCO GIRLS
Carissa Kosta & Stacey Hegarty

DRAMA

ABOUT SCOUT
Laurie Weltz

BALLOONS
Nikki Braendlin

BELOW THE WAIST
Ian Simpson

THE BIKE
Justin O’Connor

FIRE DAMAGED
David Shelton

FISHING WITH DYNAMITE
Randy Sumeraj

GHOST FISH
Raven Sadhaka

HANDICAPPED SPACES
Clinton Braly & Jim Braly

THE HITLER FAMILY REUNION
Andrew Rothschild

IN MEMORIAM
James Barker

LIAR’S BLUFF
Steve Allrich

LITTLE EDEN
Timothy Jay Smith

THE LOOTER
Lisa Scott

LUCILLE’S LIGHT
Hallie Tassin

MACARTHUR PARK
Nevada Grey

MINE
Anita Skibski

MOST PRIZED POSSESSION
Arielle Jayme

PROSCIUTTO
Ognjen Medic

A REVERENCE FOR SPIDERS
Faiza Ambah

ROAD TO TRIOMPHE
Bruce Leaf

SHELTER
Melanie White

A SIMPLE KILL
William Nivens

STATELINE
Jenna Reback

TELEGRAM BOY
James Bicknell

THIS YEAR’S GAME
Tony Sommo

FAMILY FILM

BAND OF FEATHERS
Diane Hanks

BOOGIE-NAPPED
Pamela Kenney Basey

THE CROCKETTVILLE KID
Phil Yuhas

THE END OF THE RAINBOW
Matthew Spira

HENRY
Darina Voloshina & Candace Lee

A KRAMPUS KRISMAS
Jeremy Wadzinski

LEGENDS OF THE MENEHUNE
Rich Figel

LIFE IN THE PAST LANE
Lisa Schulman

THE LOST TREASURE OF CAPTAIN KIDD
David Hernandez

THE MONEY TREE
Shiva Ramanathan

MONSOON SEASON
Karen Bryson & Amy Arnold

MONSTERLAND
Daniel Landry

NINA NANO
Derek Ladd

PANDAMONIUM
Susan St. Peters

PICURIS
Rebecca Ortese

PIGSKIN PIRATES
Chris Elston

PIXER KNOWS
Caroline Farrell

RUNNING BOYS: THE FIRST REBELLION
Peter Kennedy

SEIRIOS
Angela Schultz

SPAZ FU
William Wandel

SUPERCAT!
R. Scott Shields

TOBEY AND JAKE: MONSTER HUNTERS
Brannan Doyle

THE TREASURE OF GRAVEYARD GULLY
Gus Crotty

UNDER THE COTTONWOOD TREE:
THE CURANDERA’S SUSTO

Paul Meyer & Carlos Meyer

WILLAMAHOOCHEE
Katherine Miller

HISTORICAL FILM

ALLENDE IN THE CROSSHAIRS
Richard Nguyen-Marshall

ANABASIS
Timothy Brice & Robert Popa

ARIA
Christine Bloom

THE BOYS OF WINTER
Ann Prochnow

CABALLERO
Nicholas Laperriere & Alexander Maxwell

DEVLIN
Kelly Michels

ETRUSCAN
Marco Guarda

FROZEN IN TIME
Judy Watkins

GRAF
Michael Rosales & Peter Loffredo

THE GREATER GLORY
Nancy Froeschle & Stephen Trow

THE LIBERATOR
William McCann

ME AND MOTHER JONES
Katherine Miller

PARADISE LOST
Michael Farris

QUEEN OF FIRE
Russell Boracci

RED FLAG, WHITE LOTUS
Michael Cassidy

RESURRECTION MAN
Eve Williams

RUBE
Dan O’Brien

RUM RUNNERS
Louis Rosenberg & Joe Rosenbaum

SHENANDOAH
James Smith

THREE LINES IN HISTORY
Mark Eaton & Michael Albert

TRICE
John Arends

THE VALLEY OF THE KINGS
Danny Sheehy

WHIPLASH
Lauri Donahue

THE YARROW KING
Brad Kane

ZENOBIA
Nancy Bilyeau

SCIENCE FICTION

ANNEXUS
John Scott III

ARK
Vincent Noto

BEYOND THE PRECIPICE
Anton Hill

BLOOD
Jimmy Lui

BRUTAL PLANET
Justin Hedges

A CHILD OF OUR TIME
Robert Bowden

CYBERJACKED
Brian King

THE FORGETTING DAY
David Jagernauth

FREEFALL
Cody Yarbrough

THE FRONT
Luc Des Groseillers

GL:IT:CH
Kodjo Akesh Tsakpo

THE HENGE
Mike Jenkins

HIGH DEF NINE
John Kestner

HOUSE OF THE SUN
Marco Guarda

IN THE SYSTEM
Charles Scalfani

THE LAST OUTLANDER
Michael Coleman, Jr.

MYRMIDON
Cate Caldwell & Matt Pearson

NIGHTMARE VALLEY
Jason Briker

OUT OF REACH
Nick Andert

PLANET OF ANGER
Lynn Esta Goldman

THE RIFT
Anthony Tattersall

SPEAR OF DESTINY
Matthew Altman

TRUE DAWN
Nir Studnitski

VIRTUAL LIFE
David Hitchcock

WATER
Enzo Mileti & Scott Wilson

THRILLER/HORROR

BAD KARMA
Steve Allrich

BETRAYED
Phil Ferriere

BLACKOUT
Michael Hayes

CARETAKER
Steve Schoen & James Loos

CARGO
Mark Schoellkopf

DISSECTION
Diane Hanks

DON’T GO INTO THE CITY
Lev David

FEARST
Brad Saenz

THE HOUSE ON ROYAL STREET
Michael Nouryeh & Dustin Castleberry

ID
Scott LaCagnin

INTERSTATE
Adrienne Lusby & Emiliana Dore

KEEPING HOPE ALIVE
Bert Havird

KILLIGULA RISING
Lizz-Ayn Shaarawi

LACEY NEEDLES
Howard Fridkin & Tom McCurrie

MAGGIE
John Scott III

THE NARROW
Shane O’Neill

SET UP
Andrew Wong

SHADES OF GREY
Michael Morra

SHARKS
Christopher Johnson & Ralph Stein

STEAL MASON
Marjory Kaptanoglu & Ryan Sundance

THE TEST
Brian Bays

TRANSATLANTIC
Samuel Winokur

VIKTOR
Matt Wheeler

THE VIOLENT KIND
Matthew Williams

A WEREWOLF ATE MY HOMEWORK
Keith Fox

SHORT FILM

BLOOD TRIGGER
Ron Podell

CARBON DATING
Louis Rosenberg

DAVE IS DOWN
Alan Barkley

THE DAY SAM AND RALF
PUSHED MAX TOO FAR

Patrick Nash

DEARLY DEPARTED
Marjory Kaptanoglu

DEATH DOESN’T LIKE ME
Steve Daniels

THE EQUINE SPECULATOR
James Blannin-Ferguson

GABRIEL-ERNEST
Valentine Stockdale

HAPPY DOWNLOADDAY
Phil Ferriere

THE HOUSE ON PHARAOH ISLAND
David Kelleher

HOW TO TELL IF SOMEONE LIKES YOU
Amy Rich

ITCH
Heather Wallace-Brown

KONSTANTIN
Alexander Allrich

LUCK’S RAN OUT
Warren Glover

MATADOR
Pip Satchell & Hilde Jaegtnes

MY SON’S A PIRATE
Tristan Hudson

NINE BELOW ZERO
Hilliard Guess

NO SOLDIER LEFT BEHIND
J.D. Simone

RECON
Scott Sullivan

RECOVERY
Nicole Bird

SHELL SHOCK
Monica Romano

SHOOTING FOR GARY
Diane McGurren

STREET MUSIC
Rel Lavizzo

TALE OF TRUDYS
Michael Twist

ZAID’S CUP
Kimberly Coleman

TV DRAMA PILOT

AFTER THE FALL
Dorian Hess

BACKTRACK
Micki Pagano & Tony Parente

BOSS
David Polk

BROTHEL
Nathan Perkins

DOMAIN
Jennifer Ruisch

DOON
Colin Preston

DREAM WEAVERS
Amy Gershwin & Jason Marx

EMPIRE STATE
Christian Missonak

THE FAMILY UNIT
Lee Arcuri

FINAL FREEDOM
Nevana Fairclough

HAUNTED
Michael Morgan

HUNTING POE
Dustin M. Thomas & Alejandro Lalinde

THE INFECTED
Carolyn Stephenson

THE LAST GATE
Tihemme Gagnon

MIDNIGHT PRINCESS
Lee Tidball

OMNI
Christopher Emerson & Abby Emmett

THE PRINCE
Carolyn Rutigliano

THE PROGRAM
Lawrence Grillo

REBELS
Jennifer Zinone

ROCHDALE
Tom Conklin

RULE OF NINES
Michael Madden

S.A.R.
Betsy Morris & Brenda Noonan

THE STREET
Darren Bernstein

SYMPATHY FOR THE DEVIL
Jessica Adcock

TEXAS FOREVER
Curtis Vogel

TV SITCOM PILOT

AGING UNGRACEFULLY
Ross Carey

ALIBIS ANONYMOUS
Melynda Bissmeyer

ALL IN
Andrew Drumheller & Matthew Wahl

BEAVER FALLS
Mark Sarian

THE BELLMEN
Daniel Cournoyer, Lea DeForest
& Stephen Parkhurst

CURTIS INTERRUPTED
Herb Jordan

DES MOINES FEVER
Andy Sipes & Matt Mariska

FACULTY & STAFF
Evan Shaw

FATHER DAYS
Rick Studniarz

THE FIRST MAN
Adrian Cunningham

FRESH AS A DAISY
Emer Gillespie

THE GOOD NEWS
Aleeka Kay Edwards

HOLD THE OPTIMISM
Terry Sammut

LAB RATS
Catherine Jersey

MAKING BUCK
Shona Tuckman

THE NUTHOUSE
David White

ORCHESTRATION
Celeste Conrad

REBECCA OF RIVERSIDE DRIVE
John Connell

REHAB
Michael Carnick

SCALPERS
Mike Jelinek

SHADY HILLS
Dwayne McKenzie

SIDEDISH
Vincent Lui

SWEET HOME CHICAGO
Thomas Pachner

TENURE
Michael Valentino & Michael Miceli

TROPHY KIDS
Ian McNabb & Justin Lerman