The 2014 PAGE Awards Semi-Finalists

ACTION/ADVENTURE

BALLERINA GIRL
Evan Cooper

THE BERZERKERS
Will Hare

BLACK OX
Joe Halstead

CARNIVAL
Matias Caruso

CHARLIE REDSTAR
George Gier

THE DARK AGE
Skye Lynch

DARK ANGEL
Jaz Towner

ESTRANGED
Rebecca Ortese

THE EXILES
David Flores

EXTRACTION
Tracy Whitaker

EXTRADITION
Michael Caggiano

THE GOLD BUG
Theo Babcock & Peter Castro

HOW I UNLEASHED MAYHEM
AND SAVED THE FREE WORLD

Lynn Esta Goldman

ICE FIRE
Jeffrey Kanner

KILLERS ANONYMOUS
J. Holtham

THE LAST MATCH
Mike Scannell

OFF THE STRIP
Jonathan Kuhn & Austin Flack

THE PASSENGER
David Case

PROVIDER
Harris Kauffman

RED SKY
Robert Brody

SCARED STRAIGHT!
Craig Walendziak

SHADOW CELL
Nathan Wilcoxen

THE STOLEN
Jon Stahl

VALIANT
Ron Morales

THE WHEELMAN
Derek Asaff

COMEDY

THE BABY BET
Christian Heinze

THE BEGINNING OF THE END
AND THE END

David Lambertson

BOBBY DA BOMB AND THE SHORT PUTTS
Jeffrey Field

CHEATER: A LOVE STORY
Noa Seger

CITIZEN JANE
Greg Joyce

THE DEMOTIVATOR
Ashley Pilfold & Mitchell Pickett

THE DO OVER
Marina Loos

EVERYONE’S A CRITIC
Carly Woodworth

FINNDALE
Lloyd Ohls

THE FRIEND ZONE
Aaron Marshall

HELP! I’M TRAPPED IN A ROM-COM
Vance Tucker

KARMA
Terry Southern

MAN CAVE
Patrick Connelly

MISSILE ENVY
Kurt Smith

MR. UNLUCKY
Tony Nichols

MRS. GREYSON AND THE MERCENARY
Bev Atkinson

MURDER ME
David Luz

REALITY CHECK
Adi Blotman

REAPER MADNESS
Stephen Hoover

THE REMARKABLE LIVES OF
DISMAL NOBODIES

Rachel Stevens

ROMEO & JENNA
Joey Hargrove

SNAP HAPPY
Fiona Hunnisett

SUGAR & SPIES
Pat White

TERRIBLE PARENTS
Kevin Oeser

UNMAKING LOVE
Evan Laughlin

DRAMA

BEFORE MAXIE
Susan Zucker

THE BEAUTIFUL DARK
Erik Gernand

BETWEEN AIR AND EARTH
Celine Held

BRAND NEW DAY
Hugh Brune

COMEDIENNE
James Pickering

CROSSED PATHS
Ninon Schubert & Michael O’Connor

DEAD RIVER GIRL
Morris Long

DETROIT
Robert Rue

DRINK WITH A STRANGER
Anita Justice

DULICK’S LAST YEAR
Martha Keller

EARLY PLUS INFINITY
Clark Carroll

EPIPHANY
Julie Howe

GIRL LAND
Shira Kronzon

HERNANDO DE SOTO HAS
NEVER BEEN HERE

Dan O’Dair

INCIDENT AT SALT CREEK
Rachel Stevens

THE INCOMPARABLE DONALD STRANGE
James Fant & Zach Cannon

INTENT TO CURE
Paul Rodriguez

ITHACA
Sung Woo

THE LAST TREE STANDING MOTEL
Howard Casner

MIDDLEMAN
Dan Tice

MIRACLE BOY
Colin Bannon

THE PRIVILEGED WILL LIVE FOREVER
Ian Kementsetsidis

THE SCIENCE OF LOVE AND LAUGHTER
Sam Baron

SIGNS OF BEING
Tracey Bradley

THE SNEAKER MAN
Anthony Stitt

FAMILY FILM

THE ADVENTURE CLUB
Jordan Scott

AGAIN, SPRING
Kent Williams

THE BIG STINK
Bonnie Robinson & Royce Mattice

CARDBOARD CASTLE
Mike Sundy

CHROME BIKE
Michael Gonzalez

A DOLPHIN IN OUR LAKE
David Hartmann

DOUBLE CHRISTMAS
Mike Korpi

ERWIN
Ali Scher & Joe Swanson

FROST BITE
Ned Crowley

FUTURE SCHOOL
David Ullendorff

THE HAMPTONS
X. Sydney Ng

HARK & HAROLD
Chris Keller & Janet Lawler

HEART STRINGZ
Barbara Ashdown

IMAGINARY FRIENDS
John Stancari

MAGIC HOUR
Bo Yeon Kim

THE MAGIC WITHIN
Andrew Wong

ONCE UPON A TED IN THE WEST
Marcus MacGregor

PRINCESS REBORN
Lee Tidball

THE READERS
Corey Swim

THE RETURN OF
THE SANTA FE SUPER CHIEF

Douglas Folsom

SERENA’S THUNDER
Jean Hunter

SKULLDUGGERY
Jim Soscie

THE SPIRIT WIND
Thomas Mazzola

THE STATUE IN THE PARK
Russell Edwards

WE THREE TEENS
Diane Lansing

HISTORICAL FILM

ALL THE WAY WITH LBJ
Randy Schubring

ARMADA
Dmitri Neos

BANI’S LULLABY
Shruti Swaminathan

BARON OF HAVANA
Alex Simon

BLOOD RULES
Kelleigh Greenberg-Jephcott
& Dominic Jephcott

BRAVE LADY MARY
Angela Franklyn

CRAZY BET
Betsy Morgan

EINSTEIN’S DILEMMA
Leah Waller

FIRE & STONE
Sue Scott

THE FIRST KING OF ENGLAND
John Penny

GRIMM REAPERS
Michael Berg

IMPRESSION
Steven Arvanites

THE LAST EXECUTION OF FAIRBANKS
Shannon Williams

THE LAYOVER AGREEMENT
Michael Gorrie

LEND ME YOUR EARS
Carlos Soto

MEDAL OF HONOR
Martin Blinder

MUSIC MADE MAN
Adam Ward

NO SURRENDER
Michael Farkas

OF ALL THE MEN KILLED
ON LAST STAND HILL

Chaz Salembier

OTTO THE STRANGE
Tony Martin

THE POEM
Dawn Wise

STEPHEN THE BLACK
Karl Bauer & Michael Choi

SURFACE
Derrick Vaughan

VIDOCQ
Gail Mackenzie-Smith

THE VOLUNTEER
T.A. Snyder

SCIENCE FICTION

THE ANTI-SOCIAL NETWORK
Jennifer Ruisch

AUGMENTED
Robert Klecha

AXIS
Rob Rex

THE BADLANDS
Danielle Robinson

BLACK BOX
Aaron Edwards & Rafael Gamboa

BREATHLESS
Scott Dale

CATALYST
Scott Wascha

COLDER, ALASKA
Patrick Hatten

COSMIC CREATURES
Jason Nord

DREAM SCREEN
Steven Epp

THE FAD
Michael Bierman

IDENTITY
Ben Feuer

THE LACERTA WARNING
Michael Davis

PATIENT 36
Hank Hoffman

PILOT
Jon Sanhueza

THE PROCURIST
Mark Townend

QUANTUM
Zubin Shetty

RECTIFY
Tom Garfinkle

REDEMPTION RUN
David Reynolds

SAFE PASSAGE
Tess Hunter

SUBZERO INVASION
Derek Ladd

SWITCH
Adam Graveley

UFO CONFIDENTIAL
Nicholas Carr

VAPOR
Mark Weller

VOID PROSPECT
Rohit Kumar

THRILLER/HORROR

THE BEAUTIFUL DEAD
Kyle Rynicki & John Rodgers

CONTAINMENT
Janet Goodman-Clarke

DAMAGE CONTROL
Samuel Bartlett

DEAD CELL
Dena McKinnon
& Janet Goodman-Clarke

THE DEAD HOUSE
Shannon Pestock

THE DEPTHS
Justin Boyd

INSATIABLE
Michael Morra

IN THE BASEMENT
Tom Hanada

THE KARMA CYCLE
Dennis Luu

LIARS DICE
Kyle Downes

THE LITTLE TRAVELER
Wayne Bibee

MINE
Scott Parisien

MONSTROUS
Lawrence Kennelly & Rustin Niles

THE MUTI KILLINGS
Chandus Jackson

NUMB
Declan O’Dwyer

PINCH THE BEAST
Shad Connelly

PRECIPICE
Larry Santana

RECLUSE
Tim Gordon

REDSHIFT
Ryan Self & Bob Perkins

THE SEANCE
Lee Kehoe

SLAUGHTER
Allie Sayle & Liz Sayle

THIS MAN MUST DIE
Philip Chidel & Stuart Thomas

TOXOPLASMA
Derek Ladd

WORRY DOLLS
Robert Dunn & Ryan Trevino

Z-BLOCK
Nicole Jones-Dion

SHORT FILM

2911.21
Mark Lyons

BABY WARS
Jeff Thomas

THE BOY WHO WAS RAISED BY STARS
Amanda Richardson

THE BRIDE OF FRANKIE
Devi Snively

CUPPA JOEY
Nancy Joseph

DEATH WAS AFRAID OF HIM
Jim Duncanson & David Bonner

DON’T FEAR THE REAPER
Mitchell McLean

DOWN JERSEY
Joseph Greenberg

EXPOSED
Christine Bonner

FORMULA RUN
Julie Kirtz & Paige Baldwin

HANK WAS ON TV TODAY
Mark Weller

HANNAH’S BIRTHDAY
Juliet Bergh

HEAVEN SCENT
Dave Stevens

KILLING FOOL
Marjorie Kaptanoglu

LUMEN 18
D.R. Tibbits

MATEFINDER EZ
N.J. Reese

MONOPOLY
Wenonah Wilms

NIXONLAND
Zachary Lovelace

NORTH STAR
P.J. Palmer

PHINEAS
Vincent Noto

PICKING BLUEBERRIES
Amanda Glassman

RED RUN
Anders Vacklin

THIRD DOOR UP
Cynthia Warner

THE TINWIFE
Travis Neufeld

WITHOUT YOU
Brian Crowder

TV DRAMA PILOT

AMERICAN BLOOD
Todd Henderson & Neal Tyler

AMERIKA
David Case

AWARENESS
Sean Michael Corrigan

BAD BLOOD
Chris Connolly

BORDERLINES
Magz Wiseman

BOUNTIES
Gary Sherwood & Luke Pimentel

CATACLYSM
Beto Skubs

CONNEXION
Scott Wascha

CZAR OF DETROIT
Guy Steele & Arthur Rains-McNally

THE END
Conner Good

THE FREQUENCY
Amy Quick Parrish

THE GOWER CHRONICLES
Rebecca Handley

INNOCENCE PROJECT
Christina Burlison

JUMPERS
Kathleen Cromie

LATE
Court Kirkpatrick & Edward Kirkpatrick

MEET SWEET
Mike Baum

ORDINARY FUCKING PEOPLE
Daniel Miska

PAPERCUTS
Astrid Richardson

QUARANTINE
Tom Hanada

RAYTHU RISING
Brad Carpenter

THE RESILIENT
Diane Hanks

RUNNER
Aiyana White

UTOPIA, TX
Kevin Morales

WHEN THE LIGHTS WENT OUT
Patrick Byrne

YANK
Marin Gazzaniga

TV COMEDY PILOT

110%
Paul Read

ABOVE THE ANGELIC
Paul Bissett

BLEACH
Shawn Boxe

BRIAR
Nick Andert & Andrea Listenberger

THE COMMUNE
Belinda King

CRUISING ALTITUDE
Kevin Engelking & Sarah Terry

DELIBERATIONS
Amanda Parham

FAIRY TALE HIGH
Kelli Rowley

FIXING BROOKE
Drew Mackintosh

FUNCTIONAL ADULTS
Josh Sorokach

GARRET GOES TO WASHINGTON
Ted Sperling

GO FORK YOURSELF
Laurelei Ballard

GRAVE NEW WORLD
Erica Dasher & Frank Smith

GREENLEAF APARTMENTS
Deneta Davis

HOLLYWOOD MOM
Brian Strickland

IT’S ALL RELATIVE
Megan Karasch

LEXX & LEO
Michael Szczurko

LUCKY US
Larry Sullivan

MONSTER SUIT BLUES
Jeff Haber & Russell Costanzo

R.S.V.P.
Diana Gettinger & Monica Bugajski

REAL TALK
Audrey Ellis Fox

THE RIGHT TO PARTY
Wendy Pierce

SUMMERS & WINTER
Alicia Bien

SUPERNORMAL
Thomas Krajewski

UNIFORMED GRACE
David Minaskanian