The 2018 PAGE Awards Semi-Finalists

ACTION/ADVENTURE

AGENCY
August Xiayi Palmer

AMAZONS
Sean Gallimore

BLACKWELL
Tracey Bradley

DEAD DRUNK & NAKED
David Martin

DEAD MAN’S GULCH
Rob Rex

GIFT
Shane Elevato

THE HAMMER
Jason Hunter

HEART OF THE DRAGON
Julien Deladriere

HUNTED
Pat White

LARA AND THE DEAD BOY
Erin Reinelt

LONG HAUL
Jesse Chatham

THE MAN BY THE RIVER
Bryan Kelsey

MASQUERADE
Charlie Estrada & Anthony Chavez

MOTHER TRUCKER
Phil Berger

NIGHT OF GAME
Alex Beattie

THE REVOLT OF THE WHALES
Michael Rhodes

SEVEN SNIPERS
Andrew O’Keefe

SHADES OF LOVE AND NOIR
Philip T. Brewster & Shona M. Brewster

SINJAR
Ben Browne

STATE OF PANIC
Paul Fulton

SURVIVING SEOUL
Donald Grail

TANGLEWOOD
David Martin

TILT
Quentin Ellis

TROPHIES
Peter Van Horne

TUNDRA KILL
Kevin Bachar

COMEDY

31 SECOND CHANCES
Melynda Bissmeyer

THE ART OF SUICIDE
Devi Snively

THE BATTLE OF EVERMORE
Bill Burton

CAREER DAY
Stephanie Kiluk

CLOCK BLOCKER
Andy Selsor

DAISY CHAIN
Rachel Gerlach

DEAD, BUT WHATEVER
Boris Coll

DEARLY DEPARTED
Stella Ruggiero & Heidi Dugan

GAME BOY
Aaron Brophy

HUNNY BUNNY
Ken Green

LET’S BE FAMOUS
Stephanie Jones

LOCAL HAUNTS
Alyson Dutemple & Samantha Wandell

THE MARRIAGE CONTRACT
Barbara Albers Jackson

MARTHA
Adi Blotman

THE PRIEST & THE PROSTITUTE
Peter Barnes

PRINCE KYLE AND THE SWORD OF VICTORY
Julia Seales

THE PSYCHO THERAPY
Brian Fischer

PTA-HOLES
Caroline Gordon-Elliott

SHAMED
Daniel Rutka & Jon Laxer

THE SIX-STRINGED SEDUCTIONS
OF FERNANDO FLAMENCO

Joseph Velazquez

SPECIAL OPS WEDDING
Heather Estay

TOPSOIL
Marc Giacomi

VIRTUALLY PRESIDENT
Dan Hart

WAITING FOR BIG ELEPHANT
Caroline Ferguson

YOUR BEST LIFE
Jenny Seidelman

DRAMA

ALL-STAR
Alexandra Amadio

AMENDS
Michael Zungolo

ANATOMY OF A TOWN
Patricia Fox

CIGAR BOX LETTERS
Douglas Spaltro

COOPER
David Milwee

EDEN
Jean Barker

EXPERIENCE
Taj Musco

THE FLID SHOW
Richard Willett

I LOVE YOU, GOODBYE
Debbie Dalton

JOURNEY
Julie Howe

LOST SHADOW
Nan Schmid

THE MONSTERS OF SAINT MARGARET
Rachel Stevens

MOONFLOWER
Beth Curry

PAN
Horace Wilson

PATIENT STRANGERS
Cameron Thrower & Joe McKernan

THE PEOPLE IN THE SEA
Elle van Knoll

PIG HEART
Zac Kish

RUNNING
Gemma Addy

SCATTERING JAKE
Erica Tachoir

SHRIMP
Nicole Jones

SONS OF THE LAND
Jerry L. Jennings & Avi Tsipori

A SORRY BUSINESS
Nicola Fletcher

SPRING CLEANING
Isabella Cohen

WAITING GAMES
Jeffrey Field

WHOSE SKY IS NO LESS GRAND
Amanda Norman

FAMILY FILM

BATTERIES INCLUDED
Larry Postel

CHROME BIKE
Michael Gonzalez

THE COMIC BOOK STORY
Joe Borriello

DARBY PETTY AND THE LOST TREASURE
DC Sayre

DRAGONS FLY
Haris Leventi

FIRST TO FIND
Liana Winters Thomas

FRIDA’S DETECTIVE AGENCY
Peter Liu

THE GRAVE OF LAINEY GRACE
Aaron Galvin

HEART STRINGZ
Barbara Ashdown

JULY & AUGUST
Allison Johnson

KEEPSAKES
Rich Orstad

THE LAST KNIGHT IN CAMELOT
Zach Bandler

A LOVE STORY
David Kushner & Joshua Bullock

A MIRACLE FOR MINTY
Natalie Ekberg

MISSY DU GETS A DATE
TO THE COSPLAY DANCE

Gerald Large

PATCHWORK
Amanda Keener

PROJECT HUMBUG
Justin Carter

RALLY CAP
Michael Raymond

RESCUE DOG
Rich Orstad

RESURRECTION
Christina Shaver

THE SECRET OF SHANGRI-LA
Lisa Gold

SKULDUGGERY
Matthew Davis

SPIRIT HALLOWEEN
Billie Bates

THE SPIRIT WIND
Thomas Mazzola

WARRIOR GIRL
Laurie Whitaker

HISTORICAL FILM

1000 BEAUTIFUL WATTS
Angela Croucher & Darren Croucher

ABOVE AND BEYOND
Valerie Grant, Shari Lane-Bowles & Philip D. Gibbons

AMERICAN MYSTIC
Ryan Lee

BILLY & RAY
Mike Bencivenga

A CUSTOM OF THE SEA
Amanda Prentiss

DOCTOR DADDY-O
Evan Gaustad

DRUDGE
Faith Liu

FIASCO
Edward Klau & David Cypkin

FIELDS OF HONOR AND SHAME
Peter Vicaire

THE GIANT OF ILLINOIS
Adam Sleper

GREEN V. THE CITY OF NEW ORLEANS
Daniel Parino

INTERWOVEN
Cari Daly

JANE
Natalija Vekic

THE LAST TRAIN TO BAKER STREET
Meg Clayton

MORNING OF STONE
Josh Flower

OH MISTS, MY MISTS
Guilherme Viegas

OIL AND WATER
Alfred Thomas Catalfo & Morgan Webster Dudley

ORWELL’S WAR
Larry Bogad

MR. ROB
Fawaz Al-Matrouk

A SHOT IN HEAVEN
Jeff Bay Smith

SPOON FED
Scott LaFortune

TREBLINKA
Andrew Knopp

TWO THUMBS
Michael Kujak

W. SMITH
Sophie Hexter

WINNING ISN’T ANYTHING
Richard Ehrenreich

SCIENCE FICTION

AFTER US
Min Gyu Kim

ALPHA BREAKER
Joseph Monaghan

ANDREW
Charles W. Miller

ARTIFICIAL
Jonathan Dillon

AXIS
Rob Rex

DAVID’S CHORD
Adam Bernett

DREAM SCREEN
Steven Epp

EARTH 2.0
Christopher Glatis

EXALTED
Brendon Graham

FEEL NO EVIL
Rebecca Benzell

FLYING SAUCERS
Bryon Palmer

FORGET-ME-NOTS
John Dummer

GHOSTS IN THE MACHINE
Blaise Hesselgren

THE GROWERS
W. Jarvis Rooker

INFINITY, INCORPORATED
Stephen Lilley

INVADER
Marjory Kaptanoglu

THE LAST RIDE TO SUNDOWN
Scott LaCagnin

NO MAN’S LAND
Michelle Davidson & Jeffrey Field

PATIENT 36
Hanina Hoffman

PULL
Marc Messenger

SAVE THE PRINCESS
Eric Jeske

THE SMITHFIELD EXPERIMENT
Tracy Fobes

SPLASHDOWN
Don Stroud

STARDUST
Cynthia Webb

TWIN LIGHTS
Alexander Mathias

THRILLER/HORROR

731
Brady Nelson

THE ABSCESS
Patrick Tierney

BLOOD AT THE ROOT
Dimitri Yuri

BULLET CATCHER
Graham Bowlin

CONFINEMENT
Linsen Oyosa

CRESCENT
Leonard Johnson

DISABUSED
Charlotte Cameron

DUSTED
Guy McDouall

FROM DARKNESS
John O’Neill

THE HATE PROJECT
H.A. Young

KIN
Elizabeth Werner

LIFERS
Michael Sajewski

MACAU OMEN
Tony Shyu

MATERNAL
Michael Noonan

MR. CLARK
June Escalante

NECROMANCER
Alec Liddle

PENTHOUSE B
Casey Schroen

POINT NEMO
Bradley Starr

PREY
Melissa Hughes

RECKONING DAY
Wyatt Wakeman

SLEEP NO MORE
Christopher Hlas

THE STEPDAUGHTER
Han Xu

STONEHOUSE
Kelly Peters

WHISPERS FROM THE WATCHTOWER
Jai Brandon

THE WRONG HEART
Debi Yazbeck

SHORT FILM

BLIND DATE
David Schumann

THE BOSS WILL BE WITH YOU
IN A MOMENT

Alexis Lane

THE DELIVERER
Gil Saint

FLIGHT PLAN
Patricia Tabb

FLYOLOGY
Michael Leung

GREEN
Paul Wootton

IDEAL CONDITIONS
Emily Pasternak

THE LAST HOUR
James Bruns

M-LAND
Jeffrey Jackson

THE MORNING AFTER
Leanne Mangan

MOTHERLODE
Samuel Garcia

ON MY OWN
Aadip Desai

RABBIT HOLE
Sy Hug

ROOSTER
Kyle Rynicki

SAUCE FOR THE GOOSE
Luke Howe

SAY YES
Gabe Berry

THE SINNERMAN
Andrey Grafov

SUNFLOWER CARE
Della Greenawalt

TALK ME DOWN
Tamim Almousa

TRIBES
Andrew Marlatt

UNFORESEEN
Nicholas Bartleet

A WAR ON TERROR
Peter Haig

THE WIND
Janae Green & Maria Mitchell

YOU ARE GOING TO EXPLODE
Charles Morris

YOU’RE NOT THERE YET
Toni Cunningham

TV DRAMA PILOT

AFTERMATH, INC.
Christina Burlison

AMERICAN MOTORS
Andrew Lewellen

AQUITAINE
Sarah Zeiser

BAD ASS
Joshua Rollins

CHAMBERS OF JUSTICE
Shani Moore Weatherby

CLEARWATER
Jenny Raftery

DRAGON STATE
Laura Whang

THE FACELESS
Harry Maxon & Holly Maxon

FIX
Jeff Bower

GILDED CITY
Michael Robin

HATCHET PLAINS
Angela Jorgensen

HORIZON
KC Jones & Erik Howell

K-TOWN
Pamela Garcia Rooney

LIFT
Quinn Spicker

THE MAZE
Adrienne Argenbright

MODEL MINORITY
Benjamin Kim

POINT ROBERTS
Jeff Patneaude

PUBLIC EYE
Larry Pontius

SHIFT
Glenise Mullins

SILICON CURVE
Heidi Nyburg

THE SURVIVORS
Mark Renshaw

UNDER PRESSURE
Scott Selby & Jennifer Brody

WASTELAND
Nathan Wilcoxen

WORTH
Stuti Malhotra

THE ZONE
Brady Nelson

TV COMEDY PILOT

ANXIOUS PANXIOUS
Jason Ryan

THE ARRANGEMENT
Mark Boutros

CATTY P.I.
Karen Hartline

THE CHAMPAGNE OF MEN
Jason Marcus

DIABOLICAL
James Bloom

DIRTY THIRTIES
Jennifer Schuster

FOMO
Arden Pryor

GUTS N GLORY
Kat Sieniuc

HIS MAMA CALL HIM PEACHES
Mark Agee

IMMACULATE
Charles McNamara

THE LUCY GRAY AGENCY
Pamela Jones & Anna-Lisa Jones

THE MONTCLAIRS
Justin Thomas, Lucas Mills & Jonathan Svarzbein

NPC’S
Andrew Golder

PG 30
Vidhya Iyer

PLAN B
Erin Muroski

PRETTY UGLY
Stacy Masand

THE REBOOTS
Andrea Lawson

RENOVATORS
Mark Huffman

SCORCHED EARTH
Zach Heltzel

SMALL VICTORIES
Natasha Backlin

THERE’S ALWAYS TOMORROW
Olivia Cox

THE UGLY YEARS
Marissa Flaxbart

UNORTHODOX
Eafat Newton

WORK RELEASE
Patrick Connelly

YEAR ZERO
Brooke Sebold & Ruby Marez